źródło: WP.PL

Irlandzkie linie Ryanair zamierzają podnosić opłaty za bagaż przewożony w schowku dopóki nie zmniejszy do ok. 10 proc. liczby pasażerów, którzy z nim podróżują - poinformował w Londynie szef linii Michael O’Leary.

By osiągnąć ten cel, największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik będzie systematycznie podnosił opłaty za odprawiany bagaż.

Wypowiadając się w środę na konferencji prasowej O’Leary ogłosił zarazem o zwiększeniu opłaty za torbę lub walizkę oddawaną na bagaż w miesiącach letnich o 20 funtów/euro. O’Leary tłumaczył zwyżkę tym, że latem podróżni na ogół zabierają ze sobą większą ilość bagażu.

Przed zapowiedzią podwyżki podróżny płacił 15 funtów/euro za pierwszą torbę do 15 kg. i 35 funtów/euro za drugą, jeśli sam ją odprawiał bukując lot (lub nie później niż cztery godziny przed odlotem). Jeśli bagaż odprawiał na lotnisku, płacił 35 funtów/euro za pierwszą sztukę bagażu i 70 funtów/euro za drugą.

O’Leary potwierdził zarazem, że piloci Ryanair wydłużyli przelot o dwie minuty na każdej godzinie lotu, by oszczędzić na zużyciu paliwa. Oszczędności z tego tytułu wycenił na 80 mln euro czy 70 mln funtów rocznie. Nie wyklucza, że w przyszłości linie lotnicze wprowadzą opłaty również za bagaż podręczny. Inne plany przewoźnika przewidują sprzedaż reklam na pokładzie samolotów.

Ryanair znany jest z pomysłowości w nakładaniu na pasażerów dodatkowych opłat. Groził im nawet wprowadzeniem odpłatności za korzystanie z toalety w czasie lotu i wprowadzeniem miejsc stojących. W planach nie ma jednak ograniczenia automatycznego systemu chłodzenia powietrza w samolotach mimo, iż przełożyłoby się to na dalsze oszczędności.

(PAP)