Budimex roboty podzielił na 4 etapy. Buduje m.in. drogi kołowania, modernizuje płyty postojowe. Będzie też wyremontowany główny pas startowy.

Trwa przebudowa lotniska. Inwestycja pochłonie ponad 100 mln zł. Prace mają być zakończone w ciągu roku.

Przebudowa lotniska rozpoczęła się w marcu. Głównym wykonawcą jest warszawski Budimex, który za wcześniejsze prace na lotnisku otrzymał już 87 mln zł. Wartość kolejnego etapu przedsięwzięcia przekroczy 100 mln zł.

W ramach zamówienia gruntownie zostanie przebudowana infrastruktura służąca bezpiecznej obsłudze ruchu lotniczego - podkreśla Krzysztof Domagalski, z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Wczoraj robiliśmy rekonesans po budowie. Wykonawca realizuje inwestycję przy cały czas czynnym lotnisku. To utrudnia zadanie, ale dzięki temu pasażerowie nie odczuwają uciążliwości związanych z pracami.

Budimex roboty podzielił na cztery etapy. Pierwszy obejmuje budowę dróg kołowania oraz rozbudowę jednej z płyt postojowych. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia betonowa pasa startowego.

W drugim etapie wykonawca będzie budował dalszy odcinek równoległej drogi kołowania i zmodernizuje kolejną płytę postojową. Do października roboty powinny być zakończone. W tym czasie nie będzie ograniczeń w funkcjonowaniu lotniska.

W następnym etapie powstanie dalszy ciąg dróg kołowania i wyremontowana zostanie płyta postojowa nr 1. Do listopada firma powinna się z tymi robotami uwinąć. Ostatni etap obejmuje kapitalny remont drogi startowej o długości 2,5 kilometra i szerokości 60 metrów. Finał prac zaplanowano w czerwcu przyszłego roku.

W tym czasie na lotnisku wyznaczona zostanie zastępcza droga startowa, dzięki czemu lotnisko będzie nadal bezpiecznie eksploatowane - dodaje Krzysztof Domagalski.
W tej chwili Budimex wykonał ponad 35 proc. prac.
Przebudowa lotniska finansowana jest z kredytu inwestycyjnego z PKO BP wysokości 51,6 mln zł, prawie 47,5 mln zł funduszy unijnych oraz z pieniędzy udziałowców lotniska.

źródło: GS24.pl